Zeolit je převratným revolučním materiálem v širokém poli uplatnění na zahradách i v interiérech. Vyhovuje zahradníkům, akvaristům, majitelům bazénů.
Filtrace v bazénech
Venkovní i vnitřní bazény jsou opatřeny filtračním zařízením, která zbavují vodu nečistot mechanického rázu. Kromě toho se do vody aplikuje bazénová chemie, nejčastěji ve formě tablet, anebo s pomocí rozkladu solného roztoku elektrolýzou. Obě metody uvolňují do vody chlór a ten, jak známo, desinfikuje vodu velice důkladně.
Většinou se jako filtrační médium používá jemnozrnný křemičitý písek, ten však zachytí pouze mechanické částice, ale není účinný po chemické stránce. Jestliže však vyměníte písek za zeolit, stane se něco zajímavého. Tento pórovitý kámen reaguje s volnými ionty amoniaku. Obsahuje ho totiž lidský pot (mimo jiné i kyselinu močovou, mléčnou, chlorid sodný, kreatinin, mastné kyseliny, hořčík, vápník a další prvky). Amoniak navázaný na zeolitovou filtraci tak majitele bazénů vede k tomu, že ušetří až 35 procent chlorových tablet.
Přírodní desinfekce
Pórovitá hmota tohoto minerálu do sebe absorbuje nejen hrubé nečistoty, ale i těžké kovy, dusitany a další toxiny. Dále bezpečně změkčuje vodu, zejména u nadměrného obsahu železa. Tuto vlastnost využívají poměrně často majitelé kopaných studní.
Akvaristika
Pro akvaristy je tato novinka v oblasti filtrace vítanou změnou. Filtrování vody v akváriích totiž často představuje velký problém, zvláště u velkých nádrží s mnoha rybami. Zeolit v sobě udržuje tzv. nitrifikační bakterie, pochopitelně významně redukuje obsah čpavku, dusičnanů a dusitanů, ale zároveň vodu čistí a optimalizuje hodnotu jejího pH.
Dekorace
Je to v podstatě kámen, minerál, který zároveň desinfikuje, ale i dobře vypadá. Lze jej nasadit všude tam, kde jím lze nahradit drobný „kačírek“ kolem domu, v okolí zahradních jezírek, na okrasných záhonech, nebo na místě mulčovací kůry. Zároveň výborně nasává vlhkost, čímž brání rozvoji plísní a hub.