Je jasné, že ne každý dá na to, co je potřeba a po čem je poptávka, a že když například milujeme český jazyk a herectví, nejspíše nepůjdeme studovat technický obor, ale pokud bychom měli uvažovat zcela realisticky a prakticky, měli bychom.
Pokud jsme ale alespoň trochu technický typ, pak jetechnika správný směr. Právě po technických obrech je totiž co se dalšího uplatnění týče, největší poptávka a také si zde můžete vydělat poměrně hodně slušné peníze.
Na druhu stranu se ale stále zvyšuje počet vysokoškolských studentů, vykonávajících funkce nižší, než které by díky svému vzdělání zastávat mohli a asi i měli. Vysokoškoláků je totiž moc. A už i z tohoto důvodu by mohlo více studujících vsadit na technický obor, protože ten se momentálně vyvíjí velmi progresivněa je u zaměstnavatelů po takových lidech „velký hlad“!
Ať už chceme nebo nechceme, většina oborů se mechanizuje, a tak technika hraje prim. Technici jsou prostě potřeba. Například dnes se už žádná společnost neobejde bez kvalitního správce počítačové sítě. Pokud tedy vystudujete například tento technický obor, firmy se o vás budou prát a poznáte to i na svých výplatních páskách. To samé platí o budoucích chemicích a biolozích, o genetickém inženýrství budoucnosti nemluvě.
A co humanisté?
Vám se nejspíš příliš dařit nebude. Přesto, čtyři obory budou velmi žádané i v následujících letech. Bude to učitelství a psychologie a právníci s lékaři. Bude totiž velmi módním trendem, mít svého terapeuta, učitelé budou potřeba vždy a sporů a nemocných lidí bude také dost, tudíž ani právníci a lékaři nebudou mít o svou práci nouzi. Navíc všechny čtyři obory budou ceněny, a to samozřejmě znamená, že tito lidé nebudou mít nouzi ani o finance.
A i když jsme zmínili, že vysokoškoláci mnohdy pracují na podhodnocených pozicích, protože jich je prostě moc, možná, když jich víc zamíří na cestu technických oborů, situace se o hodně zlepší!