Každý, kdo uvažuje o svém vlastním bydlení, a má tu možnost konečně se postavit „na vlastní nohy“ a přestat platit drahé nájemné, má na vybranou. Buď zakoupit byt, anebo zkusit odvážnější krok a bydlení realizovat formou vlastní stavby. Ta může mít mnoho forem, počínaje klasickou konstrukcí z pórobetonových tvárnic či cihel, přes pasivní dům až k mobilním dřevostavbám. Současný trend nízkých pořizovacích nákladů i částek za bydlení nahrává posledně zmiňovaným stavbám. Proč tomu tak je?
Ten zpropadený fond oprav
Přispívat do fondu oprav je v podstatě povinen každý vlastník bytu zapsaný do katastru jako SVJ, anebo člen bytového družstva. Pokud tyto platby nehradí pravidelně každý měsíc, je mu později fakturována částka za provedení údržby, např. nový výtah, fasády, střechy, komín atp. Tyto platby jsou poměrně vysoké a zaujímají ze všech nákladů na bydlení mnohdy i jednu třetinu.
A zde záleží na mnoha okolnostech, kdo a jak s těmito prostředky hospodaří, na jaké záležitosti se vynakládají, a to je vždy otázkou domovních schůzí a hlasování všech zúčastěných. Pokud s něčím nesouhlasíte a ostatní vás přehlasují, máte smůlu, anebo věc řešit soudním sporem, což je záležitost na dlouhé roky a častokrát s nevalným úspěchem.
Vlastník mobilního domu něco takového vůbec neřeší. Je sám svým pánem a ve většině případů jsou tyto varianty bydlení takřka bezúdržbové. Náklady na opravy jsou minimální, pokud nepočítáme kalamitní situace typu požáru, povodně apod. Mobilních dřevostaveb pro celoroční bydlení se dnes staví statisíce kusů v celé Evropě, jsou populární i v zámoří, zejména v Kanadě a představují způsob moderního a komfortního a zároveň levného bydlení. Náklady na provoz mobilního domu Top-mobilní domy se mohou ještě snížit, jestliže je vybavíte vlastní studnou, kanalizačním septikem, solárními panely a vytápěním krbovými kamny.