Ajurvédský čaj a jeho skvělé účinky

    Slyšeli jste už někdy o ajurvédském čaji? Možná že povědomí o něm není ještě dostatečně rozšířeno, ale vězte, že má pro váš organismus opravdu skvělé účinky. Již dlouhá staletí se používá v ajurvédě, což je směr tradiční medicíny. I z toho lze odvodit, že bude mít tento čaj spoustu pozitivních zdravotních účinků při pravidelné konzumaci.

    Co to vůbec ajurvédský čaj je? Vyrábí se z nejrůznějších bylinek. Ty se liší dle toho, o jaký konkrétní ajurvédský čaj je, jelikož tato medicína rozlišuje několik základních typů tohoto čaje. Obecně ale můžeme říct, že v těchto čajích můžeme najít bylinky jako fenykl, kardamon, hřebíček, skořice, černý pepř, lékořice, zázvor nebo růže.

    skořice

    Jak vidíte, jedná se o ingredience, které jsou typické svou výraznou, kořeněnou chutí. Proto si asi moc nepochutnají ti, kteří vyhledávají čaje spíše neutrálních chutí.

    Už ale jenom samotné ingredience mají prokazatelně pozitivní účinky pro naše organismy. Třeba takový fenykl napomáhá lepšímu trávení, je účinný při nafouklém břichu nebo při nadýmání. Hřebíček zase bojuje proti infekcím v lidském těle a posiluje naši imunitu. Stejně tak růže posílí váš imunitní systém. Černý pepř zase pomůže s detoxikací vašeho těla. Lékořice vám bude prospěšná, pokud potřebujete zlepšit trávicí procesy ve vašem těle a uklidnit rozbouřená střeva.

    čaj

    Neexistuje tedy žádný obecný recept pro ajurvédský čaj. Hotové směsi můžete již zakoupit, nebo si doma vyrobit vlastní podle toho, jaký tip čaje chcete. Budete k tomu potřebovat jen potřebné ingredience, horkou vodu a nějakou konvičku. Bylinky vyluhujete v horké vodě po dobu asi tří až pěti minut a čaj je hotový. Pokud je pro vás kořeněná chuť ajurvédského čaje příliš silná, můžete si ho trochu dosladit. Buď cukrem, nebo lžičkou medu. Případně použijte stévii. Ajurvédský čaj je však výborný. Horký vás skvěle zahřeje v zimním období a vychlazený vám zase poskytne v létě žádané ochlazení.