Pokud bychom prohlásili, že technika pomáhá významným způsobem tělesně hendikepovaným, pak by se tomuto výroku asi nikdo nedivil. Ale zkuste se nad tím zamyslet hlouběji. Jak vlastně konkrétně pomáhá? Jeden případů za všechny. · ReWalk– úžasný technický vynález, který staví ochrnutého člověka opět na nohy.
Představte si, že vám po úraze lékař sdělí nekompromisní verdikt o tom, že už se nikdy nepostavíte na nohy. Ba, co víc. Vy už nikdy ani nevstanete z postele. Strašná představa. Přesně to samé se stalo roku 1997 izraelskému inženýrovi Amitu Gofferovi.
· Jenže on se s tím nehodlal smířit, a tak začal pracovat na nápadu, který by měl jeho problém řešit.
· Jednalo se o elektricky poháněný exoskeleton, díky kterému paraplegik nejen, že vstane, ale může dokonce zdolávat i takové překážky, kterými jsou schody.
Rozhodně si nemůžeme představovat, že to půjde bez opory. Je přeci jasné, že takto postižený člověk většinou nemá v části svého těla cit, a tudíž nemůže některé pohyby korigovat. Proto mu jako opora slouží berle. Přístroj tedy nemusí být konstruován tak, aby bylo jeho dalším úkolem udržovat rovnováhu.
Samotný vynálezce má smůlu
Ovládání je velice jednoduché. Na náramku si nastavíte pohyb, který máte v úmyslu vykonat.
· Můžete zadat
– sedět
– jít
– do schodů
– ze schodů
– mírně se předklonit.
Na rameni má uživatel tohoto vynálezu senzor, který vydá příkaz jedné noze. Ta započne se zvoleným pohybem. Zastaví se tím, že se vyrovná předklon. Přístroj tedy není vhodný pro kvadruplegiky, kteří by jej nemohli ovládat horní částí těla. Paradoxem je, že samotný vynálezce, Amit Goffer, svůj vlastní vynález využívat právě z tohoto důvodu nemůže. Jeho tělo je ochrnuto i v horní části těla. Pro paraplegiky je to ale velká naděje na zlepšení jejich života.
· Snad se přístroj později vylepší natolik, aby byl platný i inženýru Gofferovi.