Stát se milionářem je pro většinu z nás nedosažitelný cíl, ale je to možné, pokud máte to správné vedení a nadšení pro věc. Vaše příjmy rostou jen tak rychle jako vy, tudíž musíte nejprve změnit postoj vlastního myšlení, než dosáhnete svého cíle.
Jakmile máte milionářskou mysl, nemůžete ji ztratit, ať už na cestě uděláte jakékoliv finanční chyby. Abyste se někam dostali, potřebujete tomu dát podobu, strukturu. Abychom vám pomohli, přinášíme 5 kroků, které by z vás tento rok udělaly milionáře.
1. Zvažte svůj momentální finanční stav.
Nemůžete se dále rozvíjet, pokud nevíte, na jaké úrovni právě jste, tudíž je čas tomu dát hmotnou podobu. Pokud fyzicky uvidíte, na čem jste, můžete teprve začít se změnami, které by vám pomohly dosáhnout vašich finančních cílů. Musíte mít jasno v tom, kolik peněz vyděláváte a kolik utrácíte a finanční plán vám pomůže vést vaše další kroky.
Pokud jste po vytvoření plánu zjistili, že nejste spokojeni ani se svým příjmem ani s tím, jak utrácíte, nenechte se odradit; tohle je jen první krok k pozitivním změnám. Když vytváříte svůj budoucí plán, musíte:
· znát svůj kompletní příjem
· ujasnit si, kolik utrácíte
· upřímně si říct, kolik peněz ušetříte
· můžete použít nástroje, které vám pomohou sledovat vaše finance (aplikace..)
· sepište si své finanční a životní cíle
2. Pracujte na zvýšení vašeho příjmu.
Jakmile máte vytvořený plán a životní cíle, je čas začít pracovat na tom, jak jich chcete dosáhnout. Samozřejmě, že milionářem se nestanete tím, že si odpustíte svou ranní kávu, musíte začít pracovat na způsobu, který by zvýšil váš momentální příjem.
Za prvé, hledejte příležitosti u svého stávajícího zaměstnavatele. Možná je čas připomenout se s povýšením nebo zjistit, jestli jsou jiné pozice ve vaší společnosti, které by vám sedly lépe a dostali byste přidáno. Za druhé, zvažte nějaký přivýdělek bokem, který by vám pomohl získat více peněz.
3. Přemýšlejte o nových zdrojích příjmů.
Milionáři mají jen zřídkakdy jeden zdroj. Ve skutečnosti má většina víc, než dva. Začněte pomalu, najděte si nějakou práci bokem, která by vám přidala alespoň něco do celku. Mohlo by se jednat o:
· Nabídku poradenství a konzultací
· Mentoring, výuka
· Hostování na přednáškách, příspěvky na blogy
· Druhé zaměstnání, práce na částečný úvazek
· Pronájem volného pokoje v domácnosti
· Otevření internetového obchodu
4. Mějte úspory.
Jakmile se váš příjem zvyšuje, musíte si rozvrhnout, jak rozdělit peníze mezi:
· Životní potřeby (nájem, půjčky, jídlo…)
· Osobní potřeby (kino, restaurace, dovolená…)
· Úspory
I úspory se rozdělují individuálně – důchod, dětem na vysokou, havarijní, životní…
Nejlepší způsob, jak své finance uspořádat, je automatizovat je. Jakmile máte jasno v tom, kolik ušetříte, vytvořte trvalé příkazy ke spořícím účtům. Naplánujte si, kdy částky opustí váš účet, nejlépe v den výplaty.
5. Začněte se učit.
Učení je mnohem více, než jen provádět svou práci dobře, ale znamená to stát ve svém oboru expertem. Nepotřebujete k tomu školu, stačí se zaměřit na online kurzy, číst či zúčastnit se konferencí a událostí.